Tallinna Klaverifestival
4. – 12. november
Kunstiline juht Lauri Väinmaa

R 4. november kell 18 Estonia kontserdisaali fuajee
Näitus „Klaveri ajalugu“, koostaja Virge Joamets
Näitus „Rariteetne klaver Eestis“, koostaja Alo Põldmäe

R 4. november kell 19 Estonia kontserdisaal
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Eesti Filharmoonia Kammerkoor
Kalle Randalu (klaver)
Dirigent Neeme Järvi
Kavas:
Weber. Juubeliavamäng op. 59
Beethoven. Fantaasia c-moll op. 80
Brahms. Klaverikontsert nr 2 B-duur op. 83

X Tallinna Klaverifestivali avab maestro Neeme Järvi. 1998. aastast toimunud festival on Eesti muusikaelu lahutamatu osa, mille käigus on üles astunud maailma pianistide koorekiht nagu Nelson Freire, Marc-André Hamelin, Arkadi Volodos, Paul Lewis jpt. Avakontserdiga tähistab oma 60. juubelit Eesti armastatuim muusik, ahvusvaheliselt tunnustatud pianist Kalle Randalu.

L 5. november kell 16 Tallinna raekoda
Imbi Tarum (klavessiin, positiivorel)
Julia Agajeva Hess (klavessiin)
Kavas:
barokkmuusika  

L 5. november kell 19 Tallinna Filharmoonia Valge saal
Džässiõhtu
Holger Marjamaa (klaver)
Joel Rasmus Remmel (klaver)
Kavas:
džässiklassika ja omalooming    

P 6. november kell 19 Estonia kontserdisaal
Nelson Goerner (klaver, Argentiina)
Kavas:
Bach. Aaria variatsioonidega Itaalia stiilis BWV 989
Chopin. Nokturnid op. 15 nr 1, op. 37 nr 1, op. 37 nr 2
Chopin. Skertso nr 3 op. 39
Beethoven. Sonaat nr 29 B-duur op. 106 "Hammerklavier"

“Goerneri mängu intelligentsus, tuline vaim ja vitaalsus on kuulajale puhas nauding.” (BBC Music Magazine). 1969. aastal sündinud Argentina pianist Nelson Goerner, Tallinna klaverifestivali üks peakülalisi, on oma põlvkonna tunnustatumaid klaverikunstnikke rahvusvahelisel areenil. Ta esineb pidevalt kõige nimekamate sümfooniaorkestritega, festivalidel nagu Salzburgi festival, La Roque d'Anthéron, BBC Proms, Edinburghi ja Schleswig-Holsteini festivalid. Hiljuti esitas ta üliväärika Wigmore Hall’i hooajas neli erinevat soolokava sarjas “Artisti portree”. Väga hästi on vastu võetud ta plaadistused, sh Beethoveni suurejooneline “Hammerklavier-sonaat”, mida nüüd kuuleb ka Tallinna Klaverifestivali publik.

E 7. november kell 15 Estonia kontserdisaal
”Tervitused Viinist”
Florian Krumpöck (klaver, Austria)
Mozart. Klaverisonaat nr.10 in C-duur, K.330 (1783)
Schubert. "Impromptus"
J.Strauss Jun. "Pizzicato-Polka", op. 234 (töötlus Otto Schulhof)
Grünfeld. "Soirée de Vienne", op. 56 (parafraasid Johann Straussi valsimotiivides ja operetist „Nahkhiir“)

Võrdselt solisti ja dirigendina üles astuv Florian Krumpöck on erandlik nähtus rahvusvahelises kontserdielus. 2011. aastal nimetati ta üle aegade noorimaks muusikadirektoriks Saksamaal - Rostocki ooperiteatris. Ta gastroleerib pidevalt Viini, Salzburgi, Müncheni, Zürichi, Moskva, aga ka Iisraeli, USA, Hiina ja Lõuna-Korea lavadel.

R 4.november kell 19 Elva raekoda
E 7. november kell 19 Estonia kontserdisaal
Hando Nahkur (klaver)
Kavas:
Adams. „China Gates“
Bach/Busoni. „Nun komm' der Heiden Heiland“ BWV 659
Tüür. Klaverisonaat
Schumann. Arabesk C- duur, op. 18
Schumann/Liszt. „Widmung“
Liszt. „Bénédiction de Dieu dans la solitude“ S.173
Verdi/Liszt. „Rigoletto parafraas“

"Nahkuri esitus oli vaimustav . . . sellel on õiguspärane koht isegi legendaarsete Wilhelm Kempffi või Martha Argerichi kõrval!”(Piano News, Saksamaa). Hando Nahkuri mängu iseloomustab mastaapsus, särav virtuoossus, suurepärane stiilitunne ja mitmekülgsus.
Hando Nahkur (s 1982) on edukalt osalenud mitmesugustel rahvusvahelistel konkurssidel, ja on aktiivse kontsertpianistina esinenud Eestis, Soomes, Rootsis, Hollandis (sh Amsterdami Concertgebouw’s), Venemaal, Kreekas, Šveitsis, Itaalias, Iisraelis, Mehhikos, Kanadas ja USA-s (sh Carnegie Hallis).

T 8. november kell 19 Estonia kontserdisaal
K 9. november kell 19 Vanemuine kontserdimaja
Klaveriduo Sivan Silver - Gil Garburg (Iisrael)
Kavas:
Liszt. Sonaat h-moll (Saint-Saënsi seade)
Beethoven. Suur fuuga op. 134
Bernstein. Sümfoonilised tantsud muusikalist “West Side Story”

Klaveriduo Sivan Silver – Gil Garburg hämmastab esituse ülikõrge kultuuri, kooshingamise ja –tunnetamise ning suure mängurõõmuga. Nende seekordne kava on intrigeeriv: kõik kolm teost on loodud erinevatele koosseisudele – sooloklaverile, keelpillikvartetile ja sümfooniaorkestrile.

K 9. november kell 16 Estonia kontserdisaal
Sergei Prokofjev 125
Noorte pianistide gala

Uue põlvkonna andekaimad noored klaverikunstninkud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast, G. Otsa nim Tallinna Muusikakoolist, Tallinna Muusikakeskkoolist ja H. Elleri nim Tartu Muusikakoolist.

K 9. november kell 19 Estonia kontserdisaal
Aleksander Brager (klaver, Venemaa)
Kavas:
Frederyck Chopin
Polonees op. 44; Neli masurkat op. 67; Sonaat nr 2 op. 35; Nokturn op. 9 nr 2; Kolm valssi op. 34; Valss e-moll op. posthume; Ballaad nr 4 op. 52
Brager. Valse-évolution

“Provokatiivne oma ainulaadsuses, esitab Alexandre Brageri palavikuliselt küsimusi. Miks seda nii mängitakse? Kuidas on see võimalik? Vastuseid ei anta - Brager taasloob lõputult uusi küsimusi – intriigidega aja, stiili ja esitusega.” (Alexei Lubimov)
Alexandre Brager on mänginud paljudel Venemaa muusikafestivalidel ning salvestanud “Art Service” firmamärgi all neli menukat sooloalbumit: “The sound of time”, “Remakes & Variations”, „History´s Carnival” ja “Kreisleriana”.

N 10. november kell 19 Nordea Kontserdimaja
Mihhail Pletnjov (klaver, Venemaa)
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent Conrad van Alphen (LAV)
Kavas:
Mozart Sümfoonia nr 40 g-moll, KV 550
Tšaikovski. Avamäng-fantaasia „Romeo ja Julia“
Rahmaninov. Klaverikontsert nr 2 op. 18

Unikaalne pianist, majesteetlik klaverikontsert, ainulaadne elamus! Mihhail Pletnjov, X Tallinna klaverifestivali peakülaline, esitab Rahmaninovi Teise klaverikontserdi.
Mihhail Pletnjov on ainulaadne muusik, Venemaa suurimaid pianiste, kelle mõju klaverimängule on olnud määratu. Pärast hiilgavat võitu 21-aastasena Tšaikovski-minelisel konkursil (1978) algas Pletnjovi maailmakarjäär.
Pletnjov on küps looja, filosoof klaveri taga. Tema mäng “sünnib fantaasia tohutust virtuoossusest, mis vapustab oma iluga”, väidab The Times. Philipsi firma valis Pletnjovi plaadisarja 20. sajandi suurimatest pianistidest.

R 11. november kell 19 Estonia kontserdisaal
Angela Hewitt (klaver, Kanada)
Kavas:
Scarlatti, Mozart, Beethoven

“Muusik, kelle mängu võlujõus võib alati kindel olla. Kuulajad on transis . . . Ma ise pigem hõljusin lae all kogu kontserdi,” kirjutab Sunday Times’i kriitik Angela Hewitti klaveriõhtust Londonis.
Kanada pianisti Angela Hewitt, kelle võlujõudu mitmel korral saanud nautida ka Eesti publik, kuulub maailma tipp-pianistide kõige kõrgemasse ringi. Hewittit peetakse ületamatuks Bachi-interpreediks. Sel sügisel alustab ta Bachi kogu klaveriloomingu esituste tsüklit, mis hõlmab neli hooaega ning tuleb ettekandele Londonis, New Yorgis ja Ottawas. Jätkub ta kümne aasta suurprojekt: salvestada Scarlatti kõik 555 sonaati. Tallinna saabub Hewitt Scarlattit mängima otse järjekordselt salvestussessioonilt – millist kunstilist taset võime küll oodata! Kolmas salvestusprojekt, mis Hewittil hetkel käsil, on Beethoveni kõik 32 sonaati. Neist kahte kuuleme Tallinnas.
Hewittil on “võime edasi anda vaimset sügavust, jäädes vastupandamatult lummavaks” (Sunday Times).

L 12. november kell 19 Estonia kontserdisaal
Klaveriorkester
Johan Randvere - Margus Riimaa
Kai Ratassepp - Mati Mikalai
Reet Kopvillem-Ruubel - Piret Habak
Piret Väinmaa - Lauri Väinmaa
Kavas:
De Simone „The Great Piano in the Sky“
(esiettekanne Eestis)
Eespere „Põgenemine lapsepõlve“
(maailmaesiettekanne)
Reinvere „Causérie des confiseurs“
(maailmaesiettekanne)
Bryars „Grainger's Woogle“, „Zaleski's Perfumed Garden“
(maailmaesiettekanded)
Mussorgski/Rannap „Pildid näituselt“

Eesti Klaveriorkester on rahvusvahelist tuntust koguv unikaalne ansambel kaheksast pianistist, kes mängivad neljal klaveril. Viimastel aastatel on orkester esinenud Londonis ja Shanghais, ees ootavad New York ning teised välisturneed.
Sel kontserdil kõlab märkimisväärne osa muusikast esiettekandes – tõeline maiuspala publikule! Kontserdi finaaliks on Mussorgski tähtteos “Pildid näituselt”, millele on uue kuue andnud Rein Rannap. Kontserdi videokujunduse loob Raoul Kurvitz.